Bafra Haber

Patatesin ve Soğanın Ateşini  Biraz Olsun Adana Söndürdü

Patatesin ve Soğanın Ateşini  Biraz Olsun Adana Söndürdü
14 Mayıs 2019 - 10:40 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.

Samsun’un Bafra İlçesi, Samsun Büyükşehir Bafra Halinde yeni mahsul yaz ürünlerinin gelmeye başlarken bunların bu yıl fiyatlarıyla konuşulan Patates ve Soğanda geliyor.

Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde Samsun Büyükşehir Bafra Haline yeni nesil mahsul yaz ürünleri dahil gelmeye başlarken, bunların ilk başında her evin mutfağında bol şekilde olan ve fiyatıyla gerçekten adından bu yıl fazlasıyla söz ettiren Patates ve Soğanda geliyor.

Bu yıl içinde Ülke genelinde yaşanan ekonomik krizin, yanı sıra Patatesin ve Soğanın fiyatlarının da oldukça artması konuşulan konuların başında geldi. Samsun Büyükşehir Bafra Haline bu günlerde Adana Ovasından çıkan yeni ilk mahsul Patates ve Soğan da yerini aldı.

Samsun Büyükşehir Bafra Hali Komisyoncularından Remzi Pala,  bu yıl gerçekten Patates ve Soğan fiyatlarıyla şaşırtırken müşterilerle ile bizleri karşı karşıya getirirken zor durumu soktu.  Bu yılın ilk başında Soğanın kilosu 1.50 Kuruştan 7 – 8 TL’ye kadar çıkmıştı, Patatesinin kilosu ise 1.50 kuruş ile 2 TL’den 7 – 8 TL ‘ye kadar çıkarak zam şampiyonu olmuştu.  Bunu nedeni ise başta her Üreticinin derdi olan Mazot, Gübre, Tohum, İlaç ile işçi maliyetlerin artması ekimin az olması buda yetmezmiş gibi Patates ile Soğana gelen hastalıktan dolayı kaynaklanan bu fahiş fiyatlar bizleri olduğu kadar tüketici durumda olan vatandaşımızı zor duruma soktu.

Pala, bu tür fiyatların 10 yıl da bir olacağını, bu yıl ise bu uçuk fiyatların olmayacağını dile getirdi. Tahmin ediyoruz ki vatandaşlarımız artık Patates ve Soğanın alırken bu fiyatlardan almayacak. Adana’da çıkan ilk Patates ve Soğanın mahsulünün ardından devreye İzmir Ödemiş, Hayat Reyhanlı, Sivas, Çorum, Amasya, Niğde ve Ankara Polatlı devam ederek fiyatlarda oldukça keskin düşüşler bekliyoruz dedi.

Şu an ise Adana’dan gelen yeni mahsul Patates ve Soğanın fiyatını ateşini biraz olsa düşürdü. Bafra Halimizde Adana’dan gelen Patatesin Hal çıkış fiyatı ise küçük boy patatesin 2.50 kuruş, büyük boy ise 3.50 kuruş alıcı bulurken, Soğanın ise küçük boy soğan 1.50 kuruş ve büyük boy soğan ise 2.50 kuruş arasında alıcı buluyor. Patates ve Soğanı Pazar tezgâhlarında vatandaşımız sofrasına Patatesi 3 ile 4 TL arası, Soğanı ise 2 ile 3 TL arasında alıyor dedi.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER