Bafra Haber

Dedeli Mahallesinde Keşkek Dede Ahmet Özkan

Dedeli Mahallesinde Keşkek Dede Ahmet Özkan
11 Haziran 2019 - 8:23 'de eklendi ve 201 kez görüntülendi.

Samsun’un Bafra ilçesi Dedeli Mahallesinde Keşkek Dede olarak bilinen 72 yaşındaki Ahmet Özkan yaşına rağmen Düğünlerde, Afat günlerinde ve Mevlitlerde halen vazgeçilmez 40 yıldır Keşkek ustası olarak marifetini konuşturuyor.

Dedeli Mahallesinde ikamet eden ve Keşkek Dede olarak bilinen 72 yaşındaki Ahmet Özkan yaklaşık 40 yıldır, Düğünlerde, Afat günlerinde ve Mevlit günlerinde tek başına hazırladığı Keşkek başta olmak üzere, Yahni yemeklerini davetlilere sunmaya devam ediyor.

Ahmet Özkan(72) Keşkek yapmayı çocuk yaşta atalarımızın, büyüklerimizin ve ustalarımızın yanında öğrendik. Şu an Keşkek Ustam olarak 88 yaşında Halil Sezgin’e çok şey borçluyum, her şeyi ondan öğrendim.Keşkeğin nasıl yapılır püf noktaları ne onları birbir öğrendim.Şimdi Halil Sezgin ustamdan öğrendiklerimi icat etmeye devam ediyorum.
Şimdiye kadar 10 binden fazla Düğün, Afat ve Mevlit toplu Keşkek ile Yahni hazırlamışlığım vardır tek başıma ve yemek yapmaya devam ediyorum. Allah ömür verirse yapmaya devam edeceğiz Keşkek Dede olarak yanında Yahniyi de yapmaya devam edeceğim beni tanıyanlar iyi tanır yaşım ve ömrüm yettikçe düğün, afat ve mevlit yemeklerini Keşkek dede ve Keşkek Amca olarak devam etmeye çalışacağım.

Evde yemek konusun da elimi hiç bir şeye sürmüyorum, hanım zaten hallediyor. Keşkek Dede Ahmet Özkan, İstanbul’da kızlarım yanın da Keşke yapalım dedik, ama inanır mısınız burada lezzeti tadı kıvamı tutturamadık. Buranın havası suyu malzemesi her şeyi güzel, güzel olunca da Keşkek tam kıvamında lezzetli oluyor.

Kalabalık köy düğünü afatta ve mevlitte 1500 ile 2 bin kişilik tek başıma bakır kazanlarında Keşkek ile Yahni hazırlıyorum. Bazen de 5 bin kişiye ulaşıyor bu sayı.Özkan, bunu işi ne zaman bırakırım bilmem, ama ben bırakmak istesem de tanıdıklar mahalle beni bırakmıyorlar. Artık bizde Keşkek ve Yahni de son eski ustalardan birisiyiz, genç nesil var ama onlarla bu işin kolayına kaçıyorlar, Keşkek ve Yahniyi yapmak ta, lezzet vermek kolay değil, ben onları püf noktasını biliyoruz. En önemli püf noktası ise kazanları bakırdan olması çok önemli.

Özkan, Keşkek ve Yahnimizi büyük Bakır kazanlarında odun ateşi ile yapmaya devam edeceğiz diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER