Bafra Haber

S-400’lerin Ülkemize Teslimat Süreci Başladı

S-400’lerin Ülkemize Teslimat Süreci Başladı
12 Temmuz 2019 - 14:26 'de eklendi ve 134 kez görüntülendi.

Milli Savunma Bakanlığı, S-400 füze savunma sistemine ait malzemelerin Mürted Hava Meydanı’na intikalinin bugünden itibaren başladığını açıkladı. İlk uçak sabah saatlerinde gelmişti, füze sistemini taşıyan iki uçak daha Mürted Hava Meydanı’na indi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu,”Herhangi bir sıkıntı yok. Süreç bundan sonra da sağlıklı bir şekilde devam edecek” dedi. Rusya Devlet Başkanı Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, S-400 hava savunma füzelerinin tamamen ‘ilgili anlaşmaya uygun şekilde’ Türkiye’ye teslim edildiğini söyledi.

Milli Savunma Bakanlığı, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava  ve Füze Savunma Sistemi’nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı’na  intikalinin bugünden itibaren başladığını açıkladı.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin hava ve füze  savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze  Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesinin 11 Nisan 2017’de imzalandığı belirtildi. Açıklamada, “Sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve  Füze Savunma Sistemi’nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı /  Ankara’ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır” ifadesine yer  verildi.  Bakanlık
S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin İntikali’nden fotoğrafları paylaştı.
BAKAN ÇAVUŞOĞLU: SÜREÇ DEVAM EDİYOR 
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, S-400’lerin teslimatı ile ilgili “Bitmiş bir anlaşma ve süreç seyrinde devam ediyor.  Biz bu işleri koordine ediyoruz. Uçak izni olsun, gelecek personel izni olsun, bu  konularla ilgili süreçler de devam ediyor. Zaten Milli Savunma Bakanlığımız da  gerekli açıklamayı yaptı. Herhangi bir sıkıntı yok. Süreç bundan sonra da  sağlıklı bir şekilde devam edecek” dedi.
SAVUNMA SANAYİ BAŞKANLIĞI DUYURDU
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığınca (SSB)  S-400 sistemi teslimatının ilk aşamasının bugün Ankara’ya inen ilk uçakla  başlatıldığı bildirildi.  SSB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Uzun Menzilli Bölge Hava ve  Füze Savunma Sistemi Projesi kapsamında Başkanlık ile Rosoboronexport/Rusya  Federasyonu arasında imzalanan sözleşme çerçevesinde S-400 sistemi teslimatının  ilk aşaması bugün Ankara’ya inen ilk uçakla gerçekleştirildi.Sisteme ait parçaların teslimatlarına gelecek günlerde devam edilecek.  Sistem bütünüyle hazır olduktan sonra ilgili makamların belirleyeceği şekilde  kullanımına başlanacak.
ÜÇ UÇAK GELDİ 
Füze sistemini taşıyan üç uçak peş peşe Ankara’ya indi.
  
Peskov: Her şey tamamen anlaşmalara uygun olarak yapılıyor
 Rusya Devlet Başkanı Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, S-400 hava savunma füzelerinin tamamen ‘ilgili anlaşmaya uygun şekilde’ Türkiye’ye teslim edildiğini söyledi.Rus haber ajansı TASS’da yer alan habere göre gazetecilere açıklamada bulunan Rusya Devlet Başkanı Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Her şey, iki ülkenin anlaşmalarına tamamen uygun olarak yapılıyor. Taraflar yükümlülüklerini yerine getiriyor” dedi..
ÜÇ PARTİDE TESLİM EDİLECEK 
 Rusya Federal Askeri Teknik İşbirliği Servisi’nden yapılan açıklamada,  “S-400 sisteminin, Türkiye’ye teslimatının başladığı doğrulandı. Teslimatlar  tarafların mutabık kaldığı tarihlerde yapılacak.” ifadelerine yer verildi.
Rus TASS haber ajansının askeri diplomatik kaynaklara dayandırdığı  haberine göre, S-400 hava savunma sisteminin Türkiye’ye teslimatı, üç parti  şeklinde gerçekleştirilecek. Türkiye’ye teslimatın ilk partisinin uçakla yapıldığı belirtilen  haberde, “Kısa zamanda, S-400’ün ikinci partisinin teslimatı uçakla  gerçekleştirilecek. 120’nin üzerinde füzeden oluşacak üçüncü parti ise deniz  yoluyla ulaştırılacak.” ifadeleri kullanıldı. Daha önce, Türk uzmanların S-400’ün kullanımıyla ilgili Rusya’da  eğitim aldığı hatırlatılan açıklamada, “Temmuz-ağustosta yaklaşık 80 Türk askeri  uzmanı S-400 ile ilgili aynı eğitim merkezinde eğitim görecek.” denildi.Kaynak: Mynet / AA.
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER