Bafra Haber

Başkan Osman Tosuner; Çeltik Üreticileri Fiyat Konusunda Mağdur Edilmemesi Lazım…

Başkan Osman Tosuner; Çeltik Üreticileri Fiyat Konusunda Mağdur Edilmemesi Lazım…
26 Ağustos 2019 - 13:50 'de eklendi ve 49 kez görüntülendi.
SAMSUN’UN Bafra İlçesinde, 2019 Yılı Çeltik Üretimi Hasad öncesi Üreticilerin fiyat beklentileri konusunda  Bafra Ziraat Odasının bünyesinde  Ziraat Odası bahçesinde toplantı programı düzenlendi. Programa Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner Yönetim Kurulu ve Bafra’daki…

SAMSUN’UN Bafra İlçesinde, 2019 Yılı Çeltik Üretimi Hasad öncesi Üreticilerin fiyat beklentileri konusunda  Bafra Ziraat Odasının bünyesinde  Ziraat Odası bahçesinde toplantı programı düzenlendi.

Programa Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner Yönetim Kurulu ve Bafra’daki çeltik Üreticileri katıldı.

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner açılış konuşmasına Pençe Operasyonlarında şehit düşen askerlerimize, yaralı gazilerimize ve Terme ile Salıpazarı ilçelerinde meydana gelen sel felaketlerinde hayatını kaybedenlere rahmet dilerken, yakınlarına da başsağlığı diliyorum. Bu tür üzücü olaylar son olur inşallah Rabbim böyle afetlerinden vatanımızı ve milletimizi muafaza etsin diyerek başladı.

 

Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Samsun ilindeki Bitkisel Üretim içresinde önemli yere sahip olan Türkiye’nin ikinci Çukurova’sı olan Bafra Ovasında Çeltik Ürünümüzün Hasat öncesi Çeltik Üreticilerimizin fiyat beklentilerini dile getirmek için değerli Çeltik Üreticilerimizle ve sizlerle bir araya gelerek toplantı düzenledik.

         

 

Tosuner, Samsun İlimizin 185 bin 564 dekar alanda Ürettiği 133 bin 221 ton Çeltikle, 940 bin ton olan Ülkemiz’in Çeltik Üretimindeki payı ise yüzde 17,4’dür. Bafra Ovamız ise Çeltik Üretiminde İller sırlamasında ise Edirne’den sonra 2. sırada yer almaktadır.

Bilindiği üzere  bu üretim sezonunda başta Mazot – Gübre – Zirai İlaçlar  ve Elektrik gibi girdi fiyatlarında hissedilir şekilde artışlar yaşanmıştır.  Özellikle bu yıl Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre Gübre de %60, Elektrik %70 oranda artışlar meydana gelmiş buda oluyor ki Çeltik Üreticisinin giderlerin fazlasıyla artması demektir. Zirai ilaçlarda ise % 100’ü geçen oranda yükselişler yaşanmış.Bu artışlar üretim maliyetlerini maalesef artırmıştır.Belirtilen nedenlerle Hükumet Temsilcilerimizin Çeltikte yaklaşan  Hasada dikkatlerini çekerek çeltikte 2019 Yılı Taban fiyatının biran önce  T.M.O tarafından Hasattan önce açıklanmasını, yani geç kalmadan alıma girmesini Çeltik Üreticileri olarak talep ediyoruz.

T.M.O’nun Üretim maliyetlerimizi de gözlerin önüne dikkate alarak bu yıl ki kiloda 3500 – 4000 TL Müdahale Alım Fiyatı Açıklanmasını Beklemekteyiz ve umut ediyoruz.

 

Ancak üreticilerimiz bu fiyatlarla ayakta  kalabilir. Borç yükünü bir nebze de olsa azaltabilir. İlimizdeki Üreticilerimizin önemli bir kesiminin geçimini sağlamaktadır.Bu üreticilerimiz için refahı için, İlimizin ekonomisi açısından müdahale alım fiyatı önem arz etmektedir. Artan girdi fiyatları yükselen kredi faizleri  sonucu artan Çeltik Üretim maliyetleri karşısında Devletimizin vermiş olduğu destekleri de arttırmasını istiyoruz. Tosuner,bununla birlikte hem tüketicinin hem de üreticinin memnuniyetini sağlamış oluruz.

Tosuner, Ziraat Odaları olarak amacımız Çeltik Üreticilerimizin Çeltiğini değerine sattığı bir piyasanın oluşmasıdır. Üreticilerimizin yaşadığı zorlukları ve sorunları çözülmesidir. Özellikle üreticilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesidir ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER